Hiina uusaasta algab veetiigri aastaga.


Sel aastal langeb Hiina uusaasta 1. veebruarile. Tuntud ka kui Kuu-uusaasta või kevadfestival, on see Hiinas oluline püha. Hiina kuukalendriga seotud püha on tähistamise ja pidutsemise aeg koos majapidamis- ja taevajumaluste ning esivanemate austusega. Oraakli luud koos astronoomiliste kirjetega näitavad, et kalender eksisteeris juba 14. sajandil eKr Kuna Kuu uusaasta sõltub kuust, muutub Hiina uusaasta kuupäev igal aastal, kuid see jääb alati 21. jaanuari ja 20. veebruari vahele. .

Kuigi lugusid on palju, räägib üks lõbus legend sellest, kuidas hiinlased hakkasid aja kulgu jälgima, nimetades aastaid erinevate loomade järgi. Hiina sodiaagis on 12 looma, kes kogunesid maale võidujooksule. Kõigil loomadel olid tunnused (nii positiivsed kui ka negatiivsed), mis aitasid neil võistlusel edasi liikuda. Loomad tulid finišijoonest läbi järgmises järjekorras: rott, härg, tiiger, jänes, draakon, madu, hobune, kits, ahv, kukk, koer ja siga.

2022. aasta on veetiigri aasta . Tiigrit tuntakse Hiinas kõigi metsaliste kuningana ning teda seostatakse vapruse, enesekindluse ja jõuga. Tuntud ka kui tahtejõuline, arvamuslik ja kangekaelne, tiigriaastad on 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, 2034.

Lisaks pidustustele pere ja sõpradega hõlmab Hiina uusaasta traditsioone, ebausku ja toitu. Kultuuriliste tavade järgi suletakse ettevõtted selleks päevaks, et keskenduda kodule ja perele. Peetakse oluliseks võtta päev selleks, et nautida, süüa hästi ja teha asju, mis sulle meeldivad. Enne suurt püha puhastatakse kodud ja ettevõtted põhjalikult, et vabastada need eelmise aasta halvast energiast. See on puhtalt lehelt alustamine.

Paljudel Hiina peredel on esivanematele pühendatud altar. Esivanemate rõõmustamiseks ohverdatakse toitu ja paberraha. Paljud postitavad esiustele ja sissepääsudele ka prinditud kirjarullid, millele on kirjutatud õnnesõnumid. Täiskasvanud jagavad töötajatele ja lastele punaseid raha sisaldavaid ümbrikke. Mõnikord lastakse ilutulestikku kogu pühade ajal, et tähistada uut aastat, kuid see on ka halbade vaimude peletamiseks. Paljudes Hiina provintsides ja Ameerika Ühendriikide valitud Hiinalinnades kestavad pidustused terve kuu.

Uue aasta eelõhtul kogunevad pered ekstravagantsele einele, mis sisaldab jiaozit ehk pelmeene. Neid peetakse õnne toovateks, kuna need meenutavad iidseid traditsioonilisi rahakotte, mis esindavad rikkust ja küllust. Teine menüüelement on nian gao, kleepuv ja kompaktne riisikook, mis on valmistatud kleepuvast riisijahust ja võib olla nii magus kui ka soolane.

Pelmeene peetakse Hiina uusaasta puhul õnnetoiduks.

Nuudleid, mida arvatakse tähistavat pikka eluiga, on ka teine ​​​​söögilaua põhitoode. Tavaliselt valmistatakse neid köögiviljade, liha ja mereandide ning mõnikord ka puljongiga hautatud kujul. Neid nimetatakse “pikaealisuse nuudliteks”. Kõige lihtsam serveerimiseks on terve kala, sest hiinlased usuvad, et see tähistab eelseisva aasta õitsengut.

Head uut veetiigri aastat!

Oma küsimustele saate vastuse ja probleemidele lahenduse kui helistate 900 1727 ka uuel algaval tiigriaastal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tõlgitud ja pildid: https://eu.cincinnati.com/story/entertainment/2022/01/26/chinese-new-year-february-1-2022-year-of-the-tiger-lunar-new-year-spring-festival/9200613002/