Jõulutraditsioonid, kombed, mõtted


Kui tänapäeva Eesti jõulude puhul on liidetud Põhjala talvine pööripäev, kristlik Jeesuse sünnipäev ning Lääne tarbimisühiskonna kommertsjõulud, siis Eesti rahvakalendris tähistas jõuluaeg talvist üleminekut lühenevatelt päevadelt päikese uuele võidule, kesktalvist puhke- ja pidutsemisaega. Maa pööras ennast valguse, soojuse, toidu ja elu poole. Jõulude vastandiks oli rahvakalendri suvepoolel jaanipäev.

Jõulud, mida Lõuna-Eestis nimetati ka talvistepühaks ja mõnel pool koguni vorstipühadeks, olid Eesti rahvakalendris terve aasta tähtsaimad pühad.

Tähtpäevad ja jõulude pidamise ajad

Jõulude aeg vältas tavaliselt 21. detsembrist, toomapäevast kuni 6. jaanuari, kolmekuningapäevani. Jõuluaja sisse jääv kõige tähtsam aeg oli jõuluõhtu 24. detsembril ja jõulupühad, mis kestsid 25.-27. detsembrini.

Oleme millegi täiesti uue, põneva ning väljakutsuva ukselävel- astumas uude aastanumbrisse suures ootuses ning lootuses, et tulev aasta toob vastused meie küsimustele ning lahendused probleemidele.

Et oleks Sinul ja sinu lähedastel rahulikud pühad ning tulgu ka vana- aasta ärasaatmine rahulikult, sinule sobivas seltskonnas ning oludes.

Kui siiski tunned, et Sinu probleemid ei ole saanud lahendust

siis pöördu numbril 900 1727 ja vali 15, Amara.

Ilusaid ja meeleolukaid pühi!

Ennustaja Amara