Müüdid


Müüt on jutustav pärimus, mis seletab pärimusliku kultuuri teadmiste ja kogemuste põhjal kujundilisel viisil ning avab maailma ja inimese algupära, olemust ja tähendust. Müüdid esinevad lugudena, mille tegelasteks on tihti üleloomulikud olendid- jumalad, loom-inimesed, heerosed Filosoof Tõnu Luik määratleb müüti järgnevalt: Müüt on hõimu-sugukonna algkogemusele igikestvana ilmnev jutt oma eksistentsi seotusest oma jumalate, kangelaste eluga: nende pärinemise, võitlemiste ja saatusega.

Sedasi seisab Wikipeedias ning kuigi täna on omistanud sõna müüt kõnekeeles ka sisust lähtudes luiskeloo staatuse, on ikkagi müütidel meie elus oma koht. Me omistame asjadele tähendusi ning oleme seda teinud inimeksistentsi algusest peale. Kui me tähelepanelikult, täielikus kohalolus jälgime oma mõtteid näeme õige pea, et nende näiliste uitmõtete taga on uskumuste süsteem(id) ning nendel on oma lugu. Sina aga oled selle loo autor ja ühtlasi ka peategelane.

Milline on Sinu lugu? Milline või millised on need müüdid, millele sa tugined elades oma igapäevaelu? Kas need jõustavad Sind või tirivad alla? Sellest ning kõigest muust saame vestelda siis, kui helistate numbril 900 1727 ja valides 15.

Ennustaja Amara